Лікуємо проблемну шкіру правильно

Проблемна шкіра не переносить кремів з щільною текстурою, тому що гирла залоз миттєво забиваються жировою основою крему. Водночас спиртові та інші сушать «протирки», «припікалки» та засоби для вмивання сильно зневоднюють шкіру.

Три кроки до здорової шкіри: придушити діяльність бактерій, що викликають запалення, нормалізувати діяльність сальних залоз, прибрати рубчики та застійні плями.

Чому шкіра стає проблемною? Причина – у діяльності сальних залоз шкіри, що залягають у її глибоких шарах. За кількістю виділення шкірного сала шкіра ділиться на три типи – суха, жирна, нормальна та комбінована. Для жирної шкіри (на всьому обличчі) і для комбінованої (Т-зона – ніс, лоб і підборіддя) характерні великі сальні залози з рясним виділенням шкірного сала і широкими гирлами, які в народі помилково називають “пори”. Більшість людей вважає, що ці «пори» або «чорні крапки» є залозами шкіри, які слід лікувати нанесенням кремів і мазей. Однак самі сальні залози розташовані глибоко, в самих нижніх відділах шкіри, звідти веде тонку звивисту вивідну протоку, що відкривається гирлом на поверхні. Тому так часто застосування тільки кремів і лосьйонів для лікування глибоких вугрів буває малоефективним.

У нормі сальні залози призначені для вироблення шкірного сала з метою захисту та зміцнення шкіри, але під впливом неправильного догляду, поганої екології, особливостей харчування та гормонального фону в їхній роботі відбувається збій.

Крім обсягу шкірного сала, що виділяється, має значення і його густота. Чим густіший секрет, тим важче йому виділятися назовні. Рясний густий секрет буквально «розпирає» стінки залози, через що на шкірі видно ущільнення різного діаметру: від малесеньких кульок до досить великих вузлів, над якими навіть може змінюватися колір шкіри, набуваючи трохи синюватого відтінку. Скупчення сального секрету приваблює бактерій, що мешкають на шкірі, тому що сальний секрет – прекрасне живильне середовище для них. Розмножуючись, вони викликають запалення, болючість та почервоніння шкіри. Коли не усунуто основний дефект — застійне скупчення сала, — таке місцеве запалення може тліти тижнями, формуючи вугри, або прищики.

Важкий прищ гірший за важкого підлітка

Власник прища, бажаючи якнайшвидше позбутися такого сумнівного «прикраси», часто намагається його видавити, але нічого не виходить, оскільки через звужену протоку сальної залози секрет, що застоявся, просто не може пройти. Інший варіант неправильного підходу до проблеми – припікання шкіри над прищем різними розчинами, мазями та кремами. Але вони не в змозі проникнути в глибокі шари шкіри і розкрити застій конгломерат. Поступово хронічний прищ проходить сам, але на його місці довго зберігається синювата, потім коричнева пігментація, а нерідко і атрофічний рубчик.

Що робити? Для того, щоб застійний прищ пройшов швидко, бажано допомогти шкірі позбутися його. Це дуже просто – треба використовувати метод, який називається електрокоагуляцією з «відкриттям» каналу для видалення вмісту прища, а потім під нього зробити ін’єкцію антибіотика або киснево-озонової суміші для швидкого придушення бактеріального запалення. Після такої маніпуляції загоєння йде дуже швидко, проте пігментація та рубчик все одно можуть сформуватися, тому, як тільки прищ сформувався, бажано звернутися до дерматолога.

Атрофічні рубчики після вугрів можна усунути ін’єкціями високомолекулярної гіалуронової кислоти та регулярним нанесенням крему з ретинолом. Чим молодші рубчики, тим краще вони піддаються лікуванню. З тією ж метою, а також для вирівнювання кольору шкіри застосовують серединний трихлороцтовий (ТСА) пілінг, який стимулює оновлення шкіри і активно відлущує її верхні шари. Зазвичай це 4 процедури з інтервалом на місяць. Їх проводять в осінньо-зимовий період (з жовтня до лютого), коли сонце не дуже активне, і ймовірність формування пігментації після процедури низька. Розсмоктування синюшних плям можна значно прискорити за допомогою кисневої терапії (озону) та мезотерапії з вітамінними комплексами та антиоксидантами.

Шкіра та харчування

Стан шкірної секреції залежить від характеру харчування: чим рясніший прийом солодкого, тим густіше, рясніше і «смачніше» для бактерій шкірне сало виробляється.